Projekt na obnovu lesní železnice v Rajnochovicích

Pozornému čtenáři úvodní stránky jistě neuteklo, že na počátku našeho projektu byla myšlenka na vybudování naučné stezky, která by připomínala historii bývalé Arcibiskupské lesní železnice v Rajnochovicích. Tato myšlenka se zrodila již při první procházce po zčásti zachovalém tělese lesní železnice a při dalších procházkách, či spíše již pochůzkách, začínala nabírat reálnějši podobu. Na úvodní stránce rovněž zmíněná možnost získat lokomotivu BN 30u, vozíky a kolejový materiál z cihelny v Malenovicích nás nasměrovala k realizaci mnohem odvážnějšího záměru… Historii projektu až po současnost naleznete na této stránce.

Náš projekt se v mnoha aspektech liší od ostatních projektů, jež se týkají úzkorozchodných železnic. Jedním z prvních bodů, ve kterém se liší, je výchozí bod. Na území České, tak i Slovenské republiky se nachází železnice, které prakticky nikdy nezanikly v celém svém rozsahu, přestože k tomuto mnohdy chybělo velmi málo. Některé spolky tak doslova vykopaly v hlíně pohřbené koleje a před šrotací zachránily část vozidel z původního provozu. Jiné železnice sice zanikly, povětšinou však ne dříve než v 50. letech 20. století, a tak alespoň jejich trasa byla zanesena do územního plánu. Jsou zde i spolky, které se rozhodly vybudovat úzkorozchodnou železnici přerozchodováním normálně rozchodné železniční vlečky a spolky, jež působí pouze jako dopravci na tratích úzkorozchodných.

Naším výchozím bodem je tedy opradvu bod nula. Abychom vůbec mohli začít budovat, museli jsme zanést, alespoň námi zamýšlenou část bývalé lesní železnice, do územního plánu. Neexistují žádné pro nás použitelné puzůstatky, kromě částěčně zachovalého tělesa, které by se daly použít pro obnovu, tedy kolejový materiál a vozidla je nutné obstarat, tak říkajíc z gruntu.

A v neposlední řadě, na tom nejsme o mnoho lépe ani s dotčenými pozemky. Prozatím naši jedinou „pevnou“ půdu pod nohama představuje pozemek, na kterém se rozkládá areál stanice a to z části, která neleží na pozemcích obecních.


Rok 2015

V tomto roce se stalo mnoho věcí, však to znáte ... Nepřekonatelnou překážkou se ukázalo předfinancování vlastními prostředky na vybudování projektu, bez záruky jistoty proplacení vynaložených prostředků na proplacení nebyl, i při splnění všech stanovených podmínek, právní nárok.
Vzhledem k těmto pravidlům, jsme o využití této možnosti přestali uvažovat, jelikož, by to projektu našeho rozsahu spíše ublížilo, než pomohlo.

Naše Společnost se proto vydala jinou cestou. Financovaní probíhá převážně z vlastních zdrojů členů Společnosti.


Ze začátku nám se stavbou velmi pomohly příspěvky Zlínského kraje. Významnou pomoc představovaly také např. darované pražce z DT výhybkárny Prostějov. Na rozvoj projektu přispívá pravidelně obec Rajnochovice.

Rok 2011

Pokud je to alespoň trochu možné, železnici a související zázemí budujeme vlastními silami, výjimku tvoří vysoce odborné např. tesařské práce. Při stavbě používáme vlastní mechanizaci. Odborné práce, které nejsme schopni sami provést, zajišťujeme dodavatelsky, díky tomu dosahujeme hmatatelných úspor oproti realizaci na klíč.

 • Adresa areálu Rajnochovické lesní železnice:

  Rajnochovice 126,
  768 71 Rajnochovice

  Provozní doba:
  Areál lesní železnice nemá pevně stanovenou provozní dobu.
  Během roku pořádáme obvykle několik víkendových akcí pro veřejnost, které budou vyvěšeny zde na stránkach a na našem Facebooku RLŽ.

  Objednávky jízd:
  Mimo akce pro veřejnost je možné domluvit si návštěvu areálu a svezení vláčkem, pro jednotlivce i pro skupiny.
  Poptávejte na tel.: 725 039 237. Kontaktní osobou je pan Ing. Tomáš Hegar.

  Facebook

  Společnost pro obnovu Rajnochovické lesní železnice z.s.

  • Na Šištotě 627
   757 01 Valašské Meziříčí
   IČO: 22837892;
   Č.ú.: 232660489/0300

  • Ředitel společnosti
   Ing. Tomáš Hegar
   +420 725 039 237
   Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


rajnochovicka.cz © | HV