Zástupci Rajnochovické lesní železnice zavítali na akci „Víkend lesních železnic“ v Muzeu Liptovské dědiny v Pribyline
Poslední červencový víkend se v Muzeu Liptovské dědiny v Pribylině odehrálo kulturně-vzdělávací setkání s názvem „Víkend lesních železnic“. Hlavním cílem partnerů akce – Liptovského muzea a Rajnochovické lesní železnice – bylo zorganizovat vzájemné setkání provozovatelů speciálních železnic, především bývalých lesních a průmyslových úzkorozchodných železnic na území Slovenska a České republiky.
Na toto setkání mimo hlavních partnerů projektu dorazilo dalších pět zástupců těchto organizací. Kysucké muzeum provozující Historickou lesní úvraťovou železnici v Nové Bystrici – Vychylovce vybudovanou na pozůstatcích nejdelší lesní železnice na Slovensku Kysucko-oravské lesní železnice zastupovali historik a kurátor Dokumentačního centra lesních železnic na Slovensku Mgr. Martin Turóci, PhD. Spolu s historikem a projektovým manažerem Mgr. Tomášem Adamčíkem, PhD. Dále se setkání zúčastnili zástupci Korytnické lesní železnice, Ing. Slavomír Kontúr a Martin Baník z občanského sdružení Korytnická železnica. Dorazili i zástupci v čele s ředitelem Čiernohronské železnice Ing. Alešem Bílkem, zástupce skanzenu Solvayovy lomy Ivo Novotný a nechyběl ani pan Stanislav Kameniar, zástupce občanského sdružení zaniklé tratě elektrické L’ubochnianskej lesnej železnice.
Setkání doprovázel bohatý kulturní program, v jehož úvodní části proběhla exkurze s výkladem o historii, aktuálním provozu a vyhlídek pro rozvoj Povážské lesní železnice. Poté následovala prohlídka Povážské lesní železnice a jejího vozového parku, po které se účastníci setkání projeli vlakovou soupravou do skanzenu.
Vrcholem prvního dne setkání byla prezentace zástupců uvedených organizací, kteří všem účastníkům představili provoz úzkorozchodných železnic. Nejpřínosnější částí byla vzájemná diskuze, při které zazněly také aktuální problémy, které trápí provozovatele úzkorozchodných turistických železnic. Všichni zástupci se shodli, že největším problémem v současnosti je nedostatek personálu pro obsluhu úzkorozchodných železnic, ale také nedostatek materiálu pro budování, opravu a údržbu ať už areálů železnic nebo vozového parku. Všichni zástupci se jednotně shodli, že je potřeba jít společnou cestou vzájemné spolupráce a věříme, že schůzky zástupců provozovatelů úzkorozchodných železnic budou pokračovat i nadále a stanou se unikátní společnou přeshraniční platformou.
V neděli 31. 7. 2022 se pak konaly přednášky pro veřejnost o Povážské lesní železnici i Rajnochovické lesní železnici a pro děti byly připraveny různé interaktivní činnosti.
Kulturně-vzdělávací setkání „Víkend lesní železnic“ v Muzeu liptovské dědiny v Pribylině je uskutečněno v rámci realizace projektu „Muzeum na kolech. Objevujeme historii a spojujeme současnost lesních železnic na slovensko-moravském pohraničí“, který je financovaný z Evropského fondu regionálního rozvoje v rámci Programu přeshraniční spolupráce Interreg V-A Slovenská republika-Česká republika 2014-2020.
Fond malých projektů